Jak na zdravé slunění

12.07.2024

Vážení přátelé.

Vzhledem k tomu, že jsme momentálně v plném proudu léta, Sluníčka a dovolených, první příspěvek v rubrice NON TOXIC (NT) bude tedy na aktuální téma "Opalování".

Mnoho z Vás jistě ví, že Slunce a jeho záření je pro nás nezbytné na tvorbu vitamínu D. Vitamín D je pro naše těla nezbytně nutný a právě Slunce je nejlepší z jeho zdrojů. Nastíním jen ta nejdůležitější fakta o vitamínu D, vzhledem k tomu, že článek s týká podstatou něčeho jiného. Vitamín D je nezbytnou a zásadní součástí naší imunity. Správná hladina vitamínu D působí jako prevence před závažnými chorobami jako je například "roztroušená skleróza" nebo Alzheimer. Je také velice důležitý pro naše kosti a tedy celou kostru. Má vliv na kardiovaskulární systém - krevní tlak a také působí jako prevence rakoviny. Tady bych velice ráda podotkla, že za velkým množstvím ne-mocí stojí psychosomatika, tedy naše psychika, ovšem mnoho lidí v nevědomosti opomíjí neblahý dopad životního prostředí na naše těla, co víc promyšlený postup systému, kdy jsme systematicky tráveni. Je tedy dobré brát v potaz oba faktory. Pro nás z toho tedy vyplívá, že k pobytu na Slunci bychom měli přistupovat co "nejzdravěji".

Již asi tušíte, že běžně dostupné opalovací krémy v obchodech nebudou zrovna výhra. Tyto opalovací krémy obsahují chemické filtry a dále nejen alergeny a karcinogeny, ale také například i složky, které zabraňují právě správnému vstřebávání vitamínu D. Jako pár příkladů si můžeme uvést tyto složky:

  • Octinoxate, Octyl methoxycinnamate nebo (OMC)- má neblahý vliv na kardiovaskulární systém, hormony, může způsobit poruchy žláz s vnitřní sekrecí, je to alergen a byl nalezen i v mateřském mléce
  • Oxybenzone, Benzophenone-3, 2-hydroxy-4-methoxybenzophenone - může způsobit poruchy žláz s vnitřní sekrecí, má vliv na hormony, paradoxně vyvolává alergické reakce na Slunce
  • Octisalate, Ethylhexyl salicilate, 2-ethylhexyl ester benzoic acid, 2-ethylhexyl salicylate, Octyl salicylate - alergen, nepříznivě ovlivňuje imunitní systém, je to hořlavina
  • Octocrylene, Oktokrylen - snižuje antioxidanty v těle a tím urychluje stárnutí pokožky, ovlivňuje hormony
  • Homosalate - má vliv na hormony, také může zvýšit absorpci pesticidů v těle
  • Padimate O/ Octyl Dimethyl Paba/paba ester - je to karcinogen, alergen a narušuje DNA
  • Butyl Methoxydibenzoylmethane, Avobenzone, Butyl-4-Methoxy-Dibenzoylmethan, 1,3-PROPANEDIONE - chemický filtr, může způsobit poškození pokožky nebo alergické reakce a je toxický pro životní prostředí. Není biologicky odbouratelný

Myslím, že není potřeba víc ke škodlivosti opalovacích krémů, které tyto složky obsahují dodávat. Mozná jen takovou "maličkost" kterou neustále opakuji. Naše kůže je náš největší orgán. Mimojiné funguje jako houba. Nevylučujeme pouze tedy skrzení ní pot a v něm toxiny, ale také přes ní do těla dostaneme vše, co na ni dáme. Tento způsob toxikace těla je intenzivnější, než přes trávicí systém, kdy ten je schopen cestou eliminovat toxiny. No a teď si vezměte, že ten krém na Slunci do kůže ještě pěkně "zapečete".

No a jak se tedy správně slunit?

Když Vám řeknu můj přístup, možná někoho překvapí, ale někoho také vůbec ne :) Celá rodina se nemažeme ničím. Ani u nás doma, ani u moře. Ctím pravidlo, všeho s mírou. Naše kůže obsahuje pigment melanin. Jsou dva typy eumelanin a feomelanin tmavší typ pleti obsahuje více eumelaninu, ti co ho mají menší množství mají vetší předpoklad k tomu se spálit. Na oba typy ovšem průměrně platí, že maximální pobyt na přímém slunci, bez jakékoliv ochrany, by měl být do 20 minut. Ideální tedy je střídat Slunce a stín. Být pod slunečníkem, ale také znamená být obezretní, protože sluneční paprsky se lámou a odráží. Nosit klobouk, nějaký lehký šál, nebo tričko..... Samozřejmostí je vyhýbat se přímému Slunci kolem poledne.

Tady musím také podotknout, dávejte pozor na sluneční brýle!!! Naše těla jsou dokonalá. Jak naše oko reaguje na Slunce, tedy jak se zornička rozšiřuje a zužuje, produkuje se melanin. Když tedy máte na očích sluneční brýle, mozek nedostane ten správný signál, aby tělo začalo melanin produkovat a tak může dojít ke spálení kůže.

Co je UV?

Abychom měli jasno, před čím se vlastně chráníme. Ultrafialové záření UV, je to elektromagnetické záření a tedy lidskému oku neviditelné. Rozlišujeme tři druhy UV záření:

  • UVA - toto záření způsobuje stárnutí kůže, snižuje její elasticitu, podporuje vznik vrásek a stařeckých i pigmentových skvrn. Proniká do více vrstev naší kůže. Může způsobit rakovinotvorné bujení a může mít vliv i na naše DNA
  • UVB - proniká do vrchních vrstev kůže, přispívá k rakovině kůže, má neblahý vliv na zrak
  • UVC - je velice nebezpečný, ovšem nemusíme se ho obávat, protože se nedostane až k Zemi.

Je nezbytně nutné podotknout, že tato potencionální nebezpečí hrozí v nadměrném slunění, při poškození pokožky sluněním a podobně. Rozhodně bychom se neměli Slunce bát.

Co je SPF - ochranný faktor?

SPF v samé podstatě udává stupeň ochrany, kolika UV zabrání dostat se do naší kůže a jak dlouho tedy můžeme být na Slunci. Jak jsem psala výše, když bude doba na Slunci po kterou se nespálíme 20 minut a použijeme SPF 10, tyto dvě se násobí. Tedy 20x10 = 200/60 = zaokrouhleno 3 hodiny. Přičemž se stejně doporučuje souměrně se mazat každé 2 hodiny a nebo po každém koupání. Upozorňuji, že stejně musíme brát v potaz, že každý jeden z nás je originál a musíme se řídit svým rozumem. Každý bychom měli znát své tělo nejlépe.

Vzhledem k tomu, že o škodlivosti opalovacích krémů začíná mluvit širší veřejnost, dávají se také různá doporučení, jak na samovýrobu opalovacích krémů a nebo účinnost jednodruhových olejů. Tady možná trochu zklamu, protože různým olejům je přiřazené různé SPF, ovšem oleje samotné nemají takovou účinnost, jak by se mohlo zdát, plus bychom se mohli také bavit o kvalitě každého oleje konkrétně. K účinnému opalovacímu krému je nutný i ochranný filtr. Oproti tomu chemickému, je vhodnější minerální a tady se nabízí varianta oxid zinečnatý. Ovšem i tady studie potvrdily, že se zinek absorbuje do těla, ale v tomto případě, oproti chemickému filtru se zinek z těla přirozeně odbourá. Když vezmeme v potaz, že se nemažeme intenzivně každý den, tělo si s vyloučením poradí.... Oleji z malinových jader je přiřazeno nejvyšší SPF, následuje mrkvový, kokosový, olivový, jojobový..... Tyto oleje by se za účelem ochrany před UV neměli používat přímo na pokožku jen jako oleje, ale smíchané právě s oxidem zinečnatým. Tady nastává otázka, zda-li jsme schopni v domácích podmínkách tyto ingredience dokonale spojit.

Na trhu je dnes již několik ověřených značek opalovacích krémů, které jsou na bázi minerálních filtrů a mají čisté složení. Jako příklad můžu zmínit Badger, Wooden Spoon, Alteya.....

Spáleniny

Pokud se přeci jen stane, že se pokožka spálí, jako první pomoc je skvělý kvalitní bílý jogurt nebo tvaroh. Na dovolené v teplých krajinách můžeme najít i čerstvé Aloe vera, nebo Purity Vision mají kvalitní. Také uleví různé hydroláty a všude máte k dispozici čistý černý čaj, tedy vyluhovat a ze studeného čaje dělat obklady. Je opravdu účinný. Panthenol - prášek, smíchat například s hydrolátem.

Po opalování

Je bezpodmínečně nutné zmínit, že je velice důležitá následná péče po opalování. Je důležité pokožku hydratovat. Za mě je nedocenitelný olivový olej, který nanáším na vlhkou pokožku. Můžete použít jaký vyhovuje Vám a jaký používáte, jen pozor, po opalování nepoužívat kokosový olej, protože v samé podstatě pokožku vysouší.

Prevence

Antioxidanty, zejména pak karotenoidy. Volím cestu přírodní, tedy stravou, ale jsou dnes i kvalitní doplňky stravy. Ty bych volila v případě, pokud má někdo opravdu velmi citlivou pokožku. Beta karoten, vitamin E, vitamin C, koenzym Q10, selen....... Ovoce a zelenina má nejvíce antioxidantů právě ta zlutá a oranžová. S touto prevencí je dobré začít pár měsíců předem, než víme, že budeme vystaveni většímu svitu Sluníčka. Co víc, antioxidanty mužeme doplňovat stále, protože jsou našemu tělu prospěšné za každé situace :)

Mohla bych se rozepsat ještě více, ale budu ráda, pokud se zapojíte a napíšete i své zkušenosti, popřípadě budete mít nějaké doporučení. Tady bych Vás jen chtěla požádat, abyste zvážili, aby se doporučení držela opravdu Non toxic složení, maximálně nějaké přijatelné kompromisy.

Závěrem dodávám, že výše zmíněné je napsáno podle mých osobních zkušeností a vědomostí, které jsem získala během mnoha let, kdy jsem čerpala z různých studií a podobně. Jsou to tedy mé závěry a proto ještě jednou podotýkám, že každý musíme k sobě a svému tělu přistupovat dle svého nejlepšího uvážení.

Miluška 💫.