Klíčení

30.08.2024

Vzhledem k dnešní době a v podstatě nekvalitním potravinám, mnoha lidem schází potřebné minerály a vitamíny. To má bohužel za následek, že tělo nefunguje jak by mělo, strádá a může to vyústit až ve zdravotní problémy. Samozřejmě mnoho z nás se snaží zdravě jíst, potraviny například získáváme z domácích zdrojů, pěstujeme si zeleninu, nebo vyrábíme různé produkty a tak dále, ale jakákoliv péče navíc se počítá 🙂 Na špatnou vstřebatelnost prospěšných látek, má bohužel vliv i mnoho jiných faktorů, ale o tom si řekneme zase jindy. Nejen naše duše, ale i tělo si zaslouží hýčkat a můžeme to dělat různými způsoby. Jeden z nich je například klíčení luštěnin a semenínek a není to nic složitého. Klíčky jsou krásné pro oko a lahodné pro naše chuťové buňky.

Klíčky jsou velice výživné. Namáčením se v luštěninách a semínkách zaktivuje proces klíčení a během něho se uvolňují takové látky, které z vařených luštěnin a suchých semínek nezískáme. Klíčky obsahují bílkoviny, esenciální aminokyseliny, vitaminy i antioxidanty - A, B1, B2, B6, C, minerály, vápník, fosfor, hořčík, síru, měď, mangan, zinek, sodík, železo, enzymy a vlákninu.... Jsou také skvělé jako "čistička" střev, podporují správné trávení a imunitu.

Z luštěnin nám doma nejvíce chutná klíčená čočka, ta klasická ze které děláme čočku na kyselo 🙂 a mungo fazolky, to je opravdu delikatesa. Tady musím upozornit, že není vhodné klíčit "klasické" fazole. Ke klíčení jsou vhodné pouze právě mungo a také adzuki fazole.

Ony totiž fazole obsahují v syrovém stavu několik toxických látek, jako třeba fasin a toxické glykosidy linamarin a lotaustralin. Ty mohou způsobit nejen zažívací obtíže, ale po snězení velkého množství "syrových" fazolí například i příznaky otravy kyanovodíkem. Proto je tedy vhodné i při klasické úpravě fazole opravdu dobře uvařit. A ještě jedna poznámka k dobru 🙂 Pokud máme nafouklé břicho po konzumaci fazolí a jiných luštěnin, je to dáno tím, že nám chybí enzym, který se podílí na trávení polysacharidů. Ovšem pokud budete jíst fazole pravidelně, tak se Vám tento enzym s největší pravděpodobností začne tvořit a přestanete mít s nadýmáním po fazolích a dalších luštěninách problém. Spojí se správné a zdravé stravování s prospěšným pro naše tělo z více pohledů 🙂 Správně připravené fazole, jsou skvělá a zdravá potravina.

A teď zpátky ke klíčení 🙂 Další z luštěnin jsou vhodné všechny druhy čočky, červená, zelená, tmavě zelená a také cizrna. Klíčí se semena celá, neloupaná. Pokud by byla loupaná, tak neklíčí. Ze semínek je asi má nejoblíbenější řeřicha a ředkvička. Ta je celkem pikantnější 🙂 Dále pak třeba pískavice, vojtěška, hořčice, ale i například cibule, česnek, rukola, červená řepa .... No a dají se dokonce klíčit obiloviny jako žito, ječmen, oves, pšenice, ovšem tady je dobrá opravdu zvýšená péče proplachování. Také je velice chutná slunečnice. Co se týče ořechů, ty nejsou úplně vhodné ke klíčení, ale je ideální je před konzumací namáčet, protože i zde se zaktivují prospěšné látky.

Luštěniny, semínka a vlastně i obiloviny, se dají klíčit ve skleněné misce, na talířku, v hrnečku, jsou klíčící sítka, jednoduše je spousta variant jak na to. Mě z osobní zkušenosti vyhovují klíčící misky. Bývají více patrové, tedy můžete klíčit více druhů. Je nutné podotkout, každý druh má jinou dobu klíčení, je tedy vhodné každý druh klíčit samostatně a nebo je možné koupit různé směsi, které jsou nakombinované tak, aby právě tyto druhy měli stejnou dobu klíčení. Tyto směsi si můžete koupit, nebo se jimi minimálně inspirovat 🙂 S miskami je lehčí práce a protože jdou pěkně proplachovat, netvoří se plísně. Na řádné proplachování dbejte, protože ve vlhkém prostředí může ke vzniku plísní docházet a jak víme plísně jsou pro naše těla nežádoucí . Ale pozor, některé klíčky tvoří takové jakoby chloupky, které byste mohli považovat v první chvíli za plíseň, ale tu toxickou jisto jistě rozeznáte. Klíčit můžete klidně na lince. Není potřeba klíčit ve tmě, jen není vhodné, aby misky byly vystavené přímému Slunečnímu svitu.

Přidávám další typ 🙂 Voda, která Vám proteče při proplachování, je skvělá přidat do zálivky pro květiny a nebo i zeleninu. V této vodě jsou již totiž stopové prvky prospěšných látek.

No a jak s klíčky naložit? Můžete je mít jako zdravé mlsání jen tak :) Můžete je dát na chléb s máslem, jsou vynikající v salátech, nebo v pomazánkách. Přidávám je jako oblohu k jídlu nebo jimi jídlo posypu, třeba i polévku. Přidávám je do různých dipů, zakysané smetany a studených omáček. K tomu, aby byly zachovány všechny prospěšné látky, je ideální klíčky konzumovat v syrovém stavu, tedy ne tepelně upravené. Ovšem přidávám je občas třeba i do těsta na chleba nebo housek, do rizota, polévky... Do různých placek, karbanátků a podobně. Slunečnice je moc dobrá v jogurtu a v kaších na sladko, jako posyp na lívance, ale i třeba na Carpaccio z červené řepy, to je opravdová dobrota. Tedy Vaší fantazii se meze nekladou :) Klíčky je ideální zpracovat čerstvé, ale dají se kratší dobu uchovat i v lednici. I v tomto případě je dobré klíčky pořádně propláchnout, nechat vykapat a dát do uzavíratelné dózy, nebo misky, ideálně skleněné.

Zdraví zdar a dobrou chuť 🙂 Vám přeje Miluška💫.