Kopřiva - Žihlava

16.08.2024

Kopřiva dvoudomá je u nás nejrozšířenější druh kopřivy a je jedna z našich nejlepších léčivých rostlin. Je léčivá celá, od kořenů, stonků, listů, květů až po semínka, která se právě teď sbírají. Včera jsem semínka kopřivy sbírala a řekla si, že Vám o kopřivě musím napsat.

Myslím, že mnoho lidí o kopřivě ví, že čistí krev. Když čistíme krev, detoxikujeme organismus. Vzhledem k tomu, že kopřiva obsahuje železo a to více než třeba špenát :) má právě dobrý vliv na chudokrevnost - anémii, podporuje totiž krvetvorbu. Pokud se někomu nadměrně tvoří modřiny (a není tam nějaká jiná diagnóza) a podlitiny, je úžasná právě kopřiva, která má pozitivní vliv i na cévy a vlásečnice.

Je skvělá pro ženy, které mají nepravidelnou menstruaci, také pomáhá zmírnit menstruační křeče a bolesti, podporuje činnost vaječníků - užívá se čaj. U mužů zase pomáhá u zvětšené prostaty, kdy je vhodné užívat kořen kopřivy. Ideálně formou tinktury.

Pokud začnete cítit diskofort v místě močových cest, začněte pít čaj. Je skvělý právě při zánětu močových cest, močového měchýře, ledvin, ale také může pomoci s močovým pískem, také ledvinovým pískem a i s ledvinovými kameny.

Pokud Vás bolí žaludek, máte křeče nebo vředy, tak kopřivový čaj uleví, co víc, dokonce léčí. Stejně tak má skvělý vliv na žlučník, játra, slezinu. Má velice dobrý vliv na podporu funkce slinivky.

Lidé s cukrovkou by si měli kopřivu dopřávat (nutné 🙂 upozornit diabetiky na skvělou pampelišku - púpavu, ta dokáže s diabetem skvěle "bojovat") kopřiva snižuje hladinu krevního cukru.

Kopřiva dobře funguje na odhlenění a to jak žaludku, tak i plic, je tedy skvělá při nachlazení. Je prevencí při alergiích.

Otoky dolních končetin, kopřiva odvodňuje, je vhodná při zánětech kloubů a šlach. Kopřiva zlepšuje kvalitu vlasů, je vhodná při vypadávání vlasů a umí zatočit i s lupy. Pozor u světlých vlasů, aby nedošlo k jejich obarvení.

Také je to mlékotvorná bylina, která podporuje tvorbu mateřského mléka. Tady chci upozornit více než kde jinde, že při kojení je důležité dávat pozor, aby se nespustil detox. Tedy je vhodné vše užívat s mírou a rozumem. Detox je samozřejmě skvělý, ovšem ne v období těhotenství a kojení. Tady je to na mamince, ta zná své tělo nejlépe.

Listy kopřivy obsahují velké množství chlorofylu, mnoho minerálních látek jako vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, mangan. Také flavonoidy, karotenoidy, histamin, serotonin, aminokyseliny, glukoniny, třísloviny..... Kyselinu šťavelovou, mravenčí, křemičitou, octovou, pantotenovou..... Vitamíny A, C, K, B2, B6....

Z mladých listů kopřivy, tedy hlavně na jaře, ale i teď se dají najít, dělám polévku, "špenát", nádivku, přidávám do omelety, nebo slaných palačinek..... . Když se listy "pobouchají" přestanou pálit a mohou se přidat i čerstvé do salátu. Také se mohou spařit horkou vodou a nebo osmahnout na trošce oleje, takto také pálivost mizí.

Na léčebné kůry se potom nejvíce využívá tinktura, ideálně z kořene - omytý kořen nasekáte a naložíte alespoň na 14 dnů do alkoholu, minimálně 40% a občas protřepete.

A čaj, ten děláme z čerstvých nebo sušených listů. Postup je stejný. Čerstvé zhruba hrst, sušené lžičku listů, přelijeme 200ml vroucí vody a necháme luhovat zhruba 15 minut. Čaj se může pít 3x denně, po dobu až 3 měsíců. Podotýkám, nic se nemá přehánět a každý známe své tělo nejlépe. Pokud někdo užívá léky, měl by brát na zřetel i to.

SEMÍNKA

A teď už o těch zázračných semínkách :) Opravdu jsou až zázračná a jak se dnes říká "superpotravina". A právě srpen je ideální kdy začínáme jejich sběr. Semínka kopřivy se také označují za adaptogeny, což jsou látky, které zvyšují obranyschopnost organismu proti stresovým situacím, proti únavě psychické i fyzické, ale třeba také i proti úzkosti. A mají samozřejmě všechny další účinky, které jsou zmiňované výše a ještě více 🙂.

Obsahují také mnoho minerálů jako hořčík, vápník, fosfor, draslík, železo, jód, křemík a síru. Vitamíny A, B2, B5, C a K také mnoho organických sloučenin, třeba jako fytosteroly, flavonoidy, histamin, taniny, karotenoidy, serotonin, acetylcholin....

Semínka se mohou přidávat do pomazánek, zálivek či jogurtu, do salátů, omelet, polévek, omáček, do smoothie nebo kaší a vlastně do pokrmů co Vás napadnou. Jíme je ideálně v syrovém stavu, takto si zachovávají největší množství cenných a prospěšných látek.

Čerstvá semínka se také dají naložit do medu. Čerstvá semínka podrtíme v hmoždíři nebo je jinak pomačkáme a nasypeme je do čisté sklenice, zhruba tak do její poloviny a pak je zalijeme kvalitním medem. Sklenice se uzavře a ideálně ji skladujeme v lednici. Preventivně užíváme 1 čajovou lžičku denně, v případě únavy a nebo jiných potíží můžeme denní dávku zvýšit na 2 až 3 lžičky denně.

A teď velice důležitý fakt :) Sbírají se semínka ze samičí rostliny. Semínka, kterým se říká nažky. Samičí kopřiva má své květenství svěšené dolů jako hrozny. Když se na tyto hrozínky podíváte zblízka, semínka mají kulovitý tvar. Semínka se tvoří pouze! u samičích rostlin.

Oproti tomu samčí rostlina má květenství rostlé jakoby vzhůru a když se podíváte z blízka, uvidíte květ. Samozřejmě i tyto části jsou léčivé, ovšem jde nám v tomto případě o semínka.

Sbírejte, jezte, vyrábějte, sušte 🙂. V zimě jako když najdete. Jen buďte opatrní při sbírání, ať se nepopálíte. No a kdyby náhodou, i to je nám od kopřivy prospěšné 🙂. Mějte krásné dny.

Miluška 💫.